EDUKACIJA EKONOMISTA O EKO-DRUŠTVENOM PODUZETNIŠTVU

O sve popularnijem modelu eko-društvene ekonomije kao razvojne poluge i modela postizanja osobne, organizacijske, društveno-gospodarske održivosti imali su priliku detaljnije se upoznati   maturanti ekonomisti sa svojim profesorima Slavenom Tolićem i Zlatom Kovačević. Edukativne radionice  projekta  „Promocija eko-društvenog poduzetništva mladima iz Splitsko-dalmatinske županije“ održane su u Imotskom 12 i 13.4.2016. Projekt pokreće CEDRA HR (cluster za eko-društvene inovacije), financiran sredstvima iz Europskog socijalnog fonda. Učenici su, među ostalim, dobili poželjna znanja i iskustva potrebna za pokretanje vlastitih projekata i osmišljavanje proizvoda i usluga u specifičnim društveno-ekonomskim prilikama i potrebama svojih sredina.

Da nam u današnjim vremenima ekonomske krize itekako  treba podizati poduzetnički duh i klimu pokazuje nam i CEDRA HR kao mreža centara podrške za potencijalne i postojeće poduzetnike. Ciljanje skupine su eko-poduzetnici / Green business (organska ekopoljoprivreda, agroturizam, obnovljivi izvori energije) i ostali društveni poduzetnici. Osim pružanja usluga informiranja, edukacije, savjetovanja, povezivanja i umrežavanja ljudi, usluge uključuju izradu investicijskih studija, izradu poslovnih planova, podršku lokalnim akcijskim grupama, marketinške i branding usluge itd.

Naši učenici su tako, osim informativnih predavanja, imali zadatak osmisliti svoj projekt koji je u skladu s eko-društvenim modelom poduzetničkog promišljanja. Da znaju konstruktivno raspravljati i donositi rješenja o pojedinim eko-društvenim temama dokaz je održana tribina s raspravom o temi/ problemu koji su im zadali:“Isušivanje Modrog jezera u svrhu odlagališta smeća“.  U tribini su osim naših učenika sudjelovali  i učenici iz Imotskog. Ekonomisti ponajbolje znaju koliko je važan marketing, a uz to razvijene komunikacijske i timske vještine. Stoga su predavači CEDR-e  upoznali   učenike s prezentacijskim vještinama te tehnikama otklanjanja treme.

Eko-društveni poduzetnik ključan je čimbenik razvoja gospodarstva. Zato je promocija i razvoj eko-društvene ekonomije od velike važnosti. Sve se to može postići upravo poduzetničkim načinom razmišljanja i djelovanja, počevši od školskog doba. A ovim načinom edukacije  učenici su stekli dobru  priliku za  usavršavanje znanja dobivenih kroz svoje školovanje.

objavio: Milena Rakić   datum: 18. 4. 2016.