ODRŽANA PREDAVANJA PREVENTIVNOG PROGRAMA HRVATSKOG ZAVODA ZA JAVNO ZDRAVSTVO I POLICIJE

Partnerski odnos škole, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i policije se nastavlja, ovaj put, održavanjem edukativnog predavanja Preventivnog programa na teme „Kako droge utječe na ljudsko tijelo?“ i „Trgovanje ljudima“. Predavanja su odslušali učenici  prvih i trećih razreda.

Doktorica Branka Jurčević-Zidar iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo  učenike I.b i I.c upoznala je  s   činjenicama da u razdoblju adoloscencije, između djetinjstva i zrelosti, mladi, u potrazi za svojim odraslim identitetom sve više izmiču kontroli roditelja, škole, suprotstavljaju se njihovu identitetu i  ne žele poštivati njihova pravila. Stoga se opasnost od zloporabe droge često prepoznaje kao dominantna.

Mladi najviše eksperimentiraju s  drogama zbog znatiželje, pozitivnih očekivanja, želje da se ne bude izdvojen iz grupe ili želje da se „pobjegne“ od  problema ili  neugodne situacije , osjećaja dosade i dr. Doktorica je učenike također upoznala s vrstama droge i načinima na koje djeluje, koje posljedice po zdravlje, obiteljski i društveni život mogu izazvati. Učenici su posebno upozoreni na problem pojave novih vrsta droga.

U sklopu kampanje „Dvije djevojčice“ s ciljem upozoravanja na trgovanje  ženama i djevojkama u svrhu seksualnog iskorištavanja, policijski službenik Odjela za prevenciju Splitsko-dalmatinske županije Milan Gašpar ,uz prisustvo policijskog službenika Bore Vranješa, održao je  za učenike III.c i III. d razreda predavanje o ovom sve učestalijem obliku kriminala.

Analizom otkrivenih i prijavljenih kaznenih djela trgovanja ljudima u RH, ovaj oblik kriminaliteta najčešće podrazumijeva trgovanje osobe ženskog spola, mlađe životne dobi (od 11  do 30 godina).

Trgovanje ljudima ugrožava osnovna ljudska prava, stoga su učenici upoznati  s činjenicama što  trgovanje ljudima podrazumijeva, zašto se trguje ljudima, tko su trgovci ljudima te kako reagirati ako se posumnja u tu vrstu kriminala.

Oba predavanja  provedena su  s ciljem podizanja svijesti kod mladih ljudi jer svatko može postati žrtva.

objavio: Milena Rakić   datum: 6. 5. 2016.

« Ožujak 2024 »