SUDJELOVALI SMO U NAGRADNOM EKONATJEČAJU

Povodom obilježavanja Dana planeta  Zemlje  22. 4. 2017. godine sudjelovali smo u nagradnom ekonatječaju „Otpad ili smeće? Od tebe sve kreće!“ Regionalnog centra čistog okoliša  Split. Rad je trebalo predstaviti na plakatu formata B1. Otpad je jedan od najvećih problema današnjice koji se mora sustavno  rješavati. Stoga je i cilj ovog natječaja potaknuti predškolsku i školsku djecu na razmišljanje o okolišu, važnosti odvajanja otpada i recikliranja. Poticanjem  mladih na ekološke aktivnosti od najranije dobi stvaraju se pozitivne navike odgovornog ponašanja prema otpadu, prirodi i sebi.Učenice Iva Jelavić, Paula Gašpar i Anamarija Šimunović  tako su izradile plakat na kojem je prikazan jelen koji svojim rogovima simbolično drži i  štiti planet Zemlju. Jelen je simbol prirode, ljepote, suosjećajnosti, ljubavi, rasta i  snage. Upravo one snage, suosjećajnosti i ljubavi koja katkad nedostaje u odnosu prema prirodi. Kao „kralj šume“ simbol je  mira i ravnoteže,  ravnoteže koja je narušena na ovoj našoj Zemlji  nesavjesnim ekološkim djelovanjem. Zato je jedna njegova strana  lica zdrava i lijepa, a druga ranjena.  Kada otpadnu  rogovi jelena, ponovo se obnavljaju, izrastaju u veće, snažnije i ljepše. To je simbol koji u sebi sjedinjuje na najljepši način smrt i ponovno rađanje. Postoje oni koji uništavaju prirodu, ali i oni koji se o njoj brinu  i savjesno ponašaju. Njihova snaga života i ljubavi  obnovit će lice Zemlje kao što se obnavljaju rogovi jelena.

objavio: Milena Rakić   datum: 24. 4. 2017.