UPOZNAVANJE UČENIKA S RAZVOJEM TURIZMA U VRGORCU

Od nečeg se treba živjeti…ili dodatno zaraditi. Zašto to ne bi bio turizam. Naši preci bi nas zasigurno u čudu gledali. Neki se još i danas čude i ne vjeruju… iako… rezultati su već oku vidljivi.  Gradnjom autoceste više nismo izolirano i nepoznato mjesto. Zašto onda ne bismo bili  poželjna ruralna turistička destinacija  na putu između Makarskog primorja,  Međugorja i Dubrovnika?Uz to možda i jeftinija. Mlade je potrebno educirati i upoznati sa svim  turističkim mogućnostima koje se nude, koje se mogu iskoristiti i koje će ih potaknuti, ali i ohrabriti u pravom  izboru njihova zanimanja. Tako je u sklopu predmeta Osnove turizma  profesor  Slaven Tolić organizirao za učenike prvog razreda kuhara i konobara predavanje  o razvoju turizma u Vrgorcu. Predavanje je održala Željka Opačak, direktorica TZ grada Vrgorca.

Saznali  smo da su u dalekoj  prošlosti na svojim putovanjima u Vrgorcu boravili  Alberto Fortis, talijanski istraživač i znanstvenik, car Franjo Josip I i  brojni hodočasnici koji su dolazili na grob fra Ivana Rozića. Prvi hotel u Vrgorcu bio je   hotel Miletić, otvoren 1925. Začeci razvoja turizma u vrgorskom  kraju  rezultat su utjecaja masovnog turizma u Makarskom primorju te razvoj prometne infrastrukture: završetak Jadranske magistrale do Makarske 1965. i izgradnja ceste Vrgorac - Makarska preko Stupice 1976. godine. Turističko-društvene organizacije imaju svoju povijest, pa je  tako već davne 1908.godine u Vrgorcu je osnovano Društvo za proljepšavanje varoši a 1972. Turističko društvo „Biokovo“. Sve je to prethodilo današnjem djelovanju i postojanju Turističkog  ureda  TZ grada Vrgorca.

Turist treće generacije želi biti dio lokalne kulture, zna što želi i putuje zbog različitih motiva  a ne samo zbog potrebe za putovanjem. Vrgorac ima turistički potencijal koji će se u budućnosti još više razvijati,  a tome će pridonijeti i naša škola obrazujući turističke djelatnike.

objavio: Milena Rakić   datum: 16. 5. 2017.