PROJEKT "PREPLET BAŠTINE" - ČUVAJMO NAŠU TRADICIJU

Na natječaju Centra izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije, u sklopu programa "Čuvari baštine", prihvaćen je projekt "PREPLET BAŠTINE" čija je autorica naša kolegica Palma Tolić u suradnji s Centrom za kulturu i baštinu Grada Vrgorca. Danas je ravnatelj Drago Mihaljević potpisao ugovor sa CISDŽ. Svrha ovog projekta je kroz raznovrsne metode i aktivnosti pobuditi učenički interes i njihovo zanimanje za kulturnom baštinom, tj. istraživanjem lokalne baštine upoznati učenike s tradicijskim umijećima i obrtima povezanim uz izradu proizvoda od šibe i trstike.

Ne želimo da se stari zanati otrgnu od zaborava, nego da kod učenika razvijamo ljubav prema tradiciji na suradnički način kroz istraživanje, radionice i aktivno sudjelovanje u izradi autohtonih proizvoda ovoga kraja. Učenici u radnoj skupini projekta u terenskom dijelu rada pronaći će živuće zanatlije košarstva na području lokalne zajednice, dokumentirati proces izrade košara, vrste košara, nazive i njihovu upotrebu. Istraživačkim radom odrediti etimološke i lingvističke značajke lokalnih naziva košara. U edukacijskom dijelu projekta educirati se o izradi internetskih stranica i muzejskim metodama i pravilima postavljanja izložbe. Završni rad projekta i glavni cilj je zbirka košarstva Grada Vrgorca u muzejskom postavu i digitalizirana na web stranici u izradi učenika radne skupine projekta. U projektu sudjeluje 11 učenika 2. razreda ekonomske.

objavio: Milena Rakić   datum: 8. 12. 2021.