ODRŽANA RADIONICA UDRUGE „ZAJEDNICA PAPE IVANA XXIII“

Stručni  djelatnici  udruge „Zajednica pape Ivana XXIII“ Ivan Karamatić,prof psihologije i Antea Marević, socijalna radnica u ponedjeljak, 1.2. 2016. održali su edukativno-interaktivnu  radionicu  s učenicima 1.A  i 1.B razreda. To je samo jedna od  devet  radionica koje će se održati tijekom školske godine putem projekta „Nauči živjeti“.  Aktivnosti su usmjerene na  unapređenje i uvježbavanje životnih vještina mladih  te postizanje pozitivne promjene u stavovima i ponašanju.

Udruga „Zajednica papa Ivan XXIII“prisutna je u Hrvatskoj od 1996. god. Na sustavan način bavi se prevencijom, tretmanom i resocijalizacijom ovisnosti u Splitsko-dalmatinskoj, Dubrovačko-neretvanskoj i Zadarskoj županiji. Danas su na području Dalmacije prisutni s 4 terapijske zajednice, tri u Splitsko-dalmatinskoj i jednom u Dubrovačko-neretvanskoj županiji (Veliki Prolog, Gornji Orah, Zasiok, Borovci), te 4 savjetovališta (Split, Zadar, Metković, Ploče). Pomažu i osobama s tjelesnim invaliditetom i psihičkim problemima, djeci i obiteljima u poteškoćama  dijeleći život s njima i tražeći uzroke koji stvaraju nepravdu i marginalizaciju i nastoje ih otkloniti. Potiču se zdravi stilovi života i ispravna ponašanja mladih putem grupnog i individualnog rada s djecom  i rada s njihovim  roditeljima.

U našoj školi je predviđen ciklus od devet radionica u trima razrednim odjeljenjima:1.A, 1.B  i 3.B.Teme radionica je: Shvati sebe i druge!, Poštuj sebe i druge!, Prepoznaj prioritete!, Izrazi stav! Ljubav-prijateljstvo! Parlaonica! Što je sukob, zašto do njega  dolazi i kako ga mirno riješiti? Što je ovisnost i kako je izbjeći? Što znam o sportu i što od njega mogu dobiti?

U dogovoru sa stručnim suradnicima razrednici navedenih odjeljenja ustupili su sat razrednog odjela za održavanje radionice.

Učenici su pažljivo pratili i aktivno sudjelovali u radu. Puni dojmova smatraju da je ovakav način rada zanimljiv, veliki poticaj  u njihovu osobnom razvoju i učinkovitijem odnosu s životnim izazovima.

M.Rakić

objavio: Milena Rakić   datum: 8. 2. 2016.