IZVANINSTUTICIONALNI ODGOJ I OBRAZOVANJE

POČETAK  REALIZACIJE PROJEKTA „IAKO SAM MLAD/MLADA – ŽELIM SKLAD“

Provedenim prvim kampom  u terapijskoj kući na Velikom Prologu s učenicima I.c i II.c razreda kuhara i automehaničara započela je realizacija projekta „Iako sam mlad/mlada – želim sklad“. Tema kampa je bila  „Čemu služi nasilje i kako ga spriječiti?“. Za  cilj je imao upoznati učenike s uzrocima nasilja, karakteristikama žrtve i počinitelja nasilja. Radionica je provedena kroz predavanje, igru igranja uloga, raspravu, prikazivanja audiovizualnog sadržaja. Kroz rad u parovima, iskustvo zajednički provedenog dana (pjevane , igranje društvenih igara, raspremanje stolova) je značajno povećalo povezanost među učenicima

Projekt je također  predstavljen roditeljima i djelatnicima škole.Voditeljica projekta je psihologinja Milka Vučić. Osim predviđenih kampova program će se realizirati putem više preventivnih aktivnosti kao što su edukativne, interaktivne radionice i predavanja, aktivnosti Mladi za mlade, Treninga nenasilnog  rješavanja sukoba, zatim uspostavom medijatora u rješavanju sukoba, Sandučićem  povjerenja, savjetovanjem i Zbornikom radova.

Konačni cilj projekta kod učenika  je  usvajanje životnih vrijednosti (tolerancija, odgovornost, empatija) te korisnih životnih vještina (asertivnost, emocionalne kompetencije, nenasulno rješavanje sukoba). Dugoročno, kod svakog učenika trebao bi se potaknuti razvoj socijalno uključivih osoba.

Željeni ciljevi  projekta kod odgojno obrazovnih djelatnika  trebali bi se ogledati  u primjeni  njihovog demokratskog odgojnog stila. Osnaživanje pak roditeljskih kompetencija  bit će omogućeno kroz upućivanje u demokratske odgojne metode i tehnike, zatim  putem savjetovališta kroz koje će dobiti individualnu podršku i  poduku u usvajanja novih vještina korisnih u smanjenju obiteljskih konflikata.

Učenici su nakon provedenih  aktivnosti, uz prisustvo pedagoginje i knjižničarke, bili zadovoljni što su se prijavili te su s velikom zainteresiranošću odmah  pitali za datum održavanja  sljedećeg kampa.

objavio: Milena Rakić   datum: 6. 11. 2017.