BUDUĆNOST ZASNOVANA NA STEM ZNANJIMA I KOMPETENCIJAMA

Potaknuti činjenicom da se u zadnje vrijeme stalno govori o „STEM revoluciji“, tj. o budućnosti  škole zasnovane na STEM (science, tehnology, engineering  and mathematics) znanjima i kompetencijama učenika,  članovi  novoformirane  Istraživačke grupe naše škole posjetili su gimnazijalce  iz Metkovića. Radi se o grupi učenika koji se bave programiranjem, robotikom i elektrotehnikom,   odnosno istražuju nova IT rješenja i aplikacije.

Lijepo naš dočekavši sa svojom voditeljicom, nastavnicom matematike, pričali su nam o  počecima, uspjesima i planovima. Nastojali su nas motivirati,  ali i pokazati da ništa nije nemoguće. Tako su se uspjeli izboriti  za donaciju i nabaviti  3D printer. Na  licu mjesta su nam demonstrirali izradu 3D privjeska za ključeve. Po prvi put smo se susreli s takvom tehnologijom. Naglasili su da su sami od kupljenih dijelova sastavili još dva printera. Bave se i programiranjem u programskom jeziku Pascalu i Pythonu pa su tako sudjelovali sa svojim idejama i aplikacijama  na natjecanju  HACKATON (događaj koji okuplja informatičke stručnjake i programere te sve kreativne inovatore).  Nakon srednje škole bi rado upisali elektrotehniku, informatiku ili medicinu.

Činjenica je da će vjerojatno  u budućnosti nestati potreba za rutiniranim zanimanjima. Tako je, npr., Sveučilište južne Kalifornije razvilo  3D printer velikih proporcija koju u samo 24  sata može isprintati kuću od 280 kvadratnih metara. Robotske ruke nanosi sloj po sloj materijala gradeći kuću na temelju nacrta unesenog u računalo. Izgleda da će puno toga biti moguće kreiranjem softvera i uređaja.  Znanstvenici naglašavaju da će poznavanje osnova programiranja i rada na računalu biti elementarna vještina koju će znati svi. Stoga  treba ići korak unaprijed.  Ulaganje, istraživanje u STEM području će biti sve veće. Zanimanja iz ove oblasti  deficitarna su i dobro plaćena. Ako smo potkovani znanjima i kompetencijama iz ovog područja budućnosti,  ne moramo se bojati. U istaživačkom duhu grupe prikupili su dovoljno informacija,  ali i motivacije za daljnje istraživanje. Uz kavu smo  dogovorili daljnju suradnju.

objavio: Milena Rakić   datum: 18. 10. 2017.

« Ožujak 2024 »